Świadectwa energetyczne- wiadomości
Świadectwa energetyczne będą powszechnie obowiązkowe już od kwietnia
Prezydent Polski podpisał nowelizację Ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz Ustawę Prawa Budowlanego, która w znaczący sposób zmienia podejście do wymogu posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej budynków.
Ustawa stanowi dostosowanie prawa polskiego do wymogów Unii Europejskiej i w skrócie nakłada obowiązek posiadania takiego dokumentu dla wszystkich budynków i lokali mieszkalnych wprowadzonych do obrotu.
Wprowadzone w 2009 roku świadectwa energetyczne początkowo były wymagane jedynie przy oddawaniu budynków do użytkowania. W 2015 roku zmieniono Ustawę i świadectwa stały się wymagane jedynie podczas podpisywania aktów notarialnych, ale szybko okazało się, że brak jakichkolwiek kar za ich brak sprawił, że notariusze nie wymagali tego dokumentu przy odczytywaniu aktów. W prawie budowlanym pojawiała się za to definicja
Projektowanej Charakterystyki Energetycznej, niezbędnej przy uzyskiwaniu pozwolenia na budowę.
Wszystko zmieni się już w przyszłym roku. Podpisana przez prezydenta nowelizacja
Ustawy, z której tekstem można się zapoznać w tym miejscu została ogłoszona 27 października 2022 roku z 6 miesięcznym vacatio legis, a to oznacza, że wjedzie ona w życie 28 kwietnia 2023 roku.
Od tego dnia wszystkie budynki oddawane do użytkowania będą musiały posiadać świadectwo energetyczne, bez którego Urząd nie wyda pozwolenia na użytkowanie. Powróci więc prawo funkcjonujące w Polsce w latach 2009 - 2015, ale dodatkowo nałoży się na to konieczność sporządzenia świadectw charakterystyki energetycznej przy sprzedaży i najmie nieruchomości.
Notariusze będą musieli wymagać świadectwa od strony sprzedającej transakcji, a w przypadku braku takiego dokumentu będą zobligowani do poinformowania jej o karze grzywny wynoszącej nawet do 5 000 złotych.
Nie są to jednak wszystkie wymagania jakie stawia przed obywatelami nowa Ustawa. Zmieniony akt w dużej mierze dotknie działalności agencji nieruchomości, które w swoich ofertach już na etapie przyjmowania lokalu na sprzedaż lub wynajem będą musiały zamieszczać w ofercie parametry nieruchomości odczytane ze świadectwa energetycznego, tj.: wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię użytkową, energię końcową i nieodnawialną energię pierwotną, udział odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową oraz jednostkową wielkość emisji CO2.
Znowelizowana Ustawa narzuca także nowe wymagania dotyczące kontroli technicznej instalacji źródeł ogrzewania i klimatyzacji.