Świadectwa energetyczne szybko i tanio

Witamy na stronie świadectw energetycznych. Znajdziesz tu wszystkie potrzebne informacje, aby szybko i sprawnie sporządzić świadectwo dla swojego domu.

Dowiedz się więcej o naszej firmie... szczegóły

Świadectwa energetyczne- wiadomości

Jak poprawić standard energetyczny swojego domu?

Należy lepiej, niż przewidują to warunki techniczne, zaizolować przegrody zewnętrzne, zastąpić wentylację grawitacyjną wentylacją mechaniczną i zastosować sprawniejszy system grzewczy. Można też zamontować stolarkę okienną i drzwiową o podwyższonej izolacyjności cieplnej. Takie usprawnienia pozwolą na znaczne ograniczenie strat ciepła. Wentylacja w standardowym domu może być naturalna, nowe przepisy wprowadzają tylko wymóg montowania nawiewników, które dostosowują strumień powietrza do aktualnych potrzeb. Dzięki temu dom nie traci zbyt dużo ciepła wraz z wywiewanym powietrzem.

Straty ciepła można ograniczyć w znacznie większym stopniu, stosując wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła. Bez wentylacji z odzyskiem ciepła praktycznie nie da się uzyskać standardu domu energooszczędnego. Bardzo ważna jest sprawność centrali - w domu energooszczędnym powinna wynosić 70%, a w pasywnym 80%. Właśnie taki sposób wentylowania domu to jeden z wymogów, które musi spełnić budynek energooszczędny. Ważnym elementem systemu wentylacji (poprawiającym sprawność odzysku ciepła) jest gruntowy wymiennik ciepła. W zimie wykorzystuje on zakumulowane w gruncie ciepło do podgrzania powietrza zewnętrznego do temperatury około 0°C.

Ściany zewnętrzne zgodnie z nowymi przepisami powinny mieć współczynnik U nie większy niż 0,3 W/(m2K). Są ściany jednowarstwowe spełniające te wymagania, na przykład z betonu komórkowego odmiany 400 grubości 36 cm, z ceramiki poryzowanej klasy 10 grubości 50 cm albo keramzytobetonu klasy 2,5 grubości 36,5 cm. W ścianie dwuwarstwowej z reguły taką wartość przenikania ciepła zapewnia izolacja termiczna grubości 12 cm z materiału o współczynniku X = 0,04 W/(m-K). Straty ciepła przez ściany zewnętrzne najefektywniej można zmniejszyć, zwiększając grubość warstwy izolacji lub wykorzystując do ocieplenia materiał o mniejszej wartości współczynnika (albo stosując oba rozwiązania jednocześnie).

Dach domu według WT2008 musi mieć współczynnik U nie większy niż 0,25 W/(m2-K). Oznacza to, że jego izolacja termiczna wykonana z materiału oX = 0,04 W/(m-K) ma 20 cm grubości. W domu energooszczędnym taka izolacja powinna mieć grubość 30 cm, a w pasywnym 40 cm. Poza tym ocieplenie dachu należy układać w dwóch warstwach. Pierwsza grubości około 15 cm powinna wypełniać przestrzenie pomiędzy krokwiami, natomiast drugą trzeba umieścić pod nimi. Dzięki takiemu ułożeniu termoizolacji zminimalizowane zostaje ryzyko powstania mostków cieplnych i polepsza się izolacyjność dachu.

Dla stropodachu nowe przepisy stawiają takie same wymagania termiczne jak dla dachu - U = 0,25 W/(m2-K). To znaczy, że jego ocieplenie powinno mieć około 15 cm grubości. W domu energooszczędnym ta grubość powinna być zwiększona do 20 cm, a w pasywnym do 35 cm.

Podłoga na gruncie - zgodnie z nowymi przepisami współczynnik U tej przegrody może mieć maksymalnie wartość 0,45 W/(m2-K). Z reguły oznacza to ułożenie termoizolacji o grubości około 8 cm. W domu energooszczędnym cała podłoga na gruncie powinna być ocieplona warstwą grubości co najmniej 20 cm, a w pasywnym - 30 cm. Wprawdzie tak gruba izolacja podłogi jest na granicy opłacalności, ale ma swoje uzasadnienie - zmniejsza straty ciepła do gruntu oraz ogranicza straty przesyłowe ciepła w instalacjach co. i c.w.u.

Okna do standardowego domu mogą mieć współczynnik przenikania cie¬pła 1,8 lub 1,7 W/(m2-K) - zależnie od strefy klimatycznej. Tylko okna połaciowe bez względu na usytuowanie domu mogą mieć maksymalnie wartość U = 1,8 W/(m2-K). Oknom do domów energooszczędnych stawiane są wyższe wymagania - ich U < 1,3 W/(m2-K), a w pasywnych U całego okna musi być < 0,8 W/(m2-K). Takim wymaganiom nie są w stanie sprostać okna połaciowe - w tej chwili najniższy współczynnik dla takich okien to 0,94 W/(m2-K).

System grzewczy i przygotowywania ciepłej wody użytkowej - przepisy nie precyzują, jaka ma być jego sprawność. Dokładnie określony jest jedynie sposób zaizolowania przewodów ciepłej wody użytkowej i centralnego ogrzewania. Przykładowo przy ich średnicy wewnętrznej do 22 mm materiał termoizolacyjny powinien mieć grubość co najmniej 20 mm (przy = 0,035 W/(m-K)); przy średnicy 20-35 mm - grubość 30 mm. Przewody przechodzące przez ściany lub stropy mogą mieć o połowę mniejszą grubość izolacji. Chcąc płacić niskie rachunki za ogrzewanie, warto się zdecydować na kocioł o dużej sprawności - sprawność większa o 10% oznacza 10-procentowe oszczędności. Należy również zadbać o ograniczenie strat ciepła przez instalację grzewczą i c.w.u. Dobrze, jeśli przewody rozprowadzające i przewody obiegu cyrkulacyjnego mają możliwie najmniejsze średnice, a grubość zastosowanej izolacji przekracza zalecenia normatywne. Wprawdzie w domu energooszczędnym może ona mieć taką grubość, jak przewiduje norma, ale w pasywnym powinna być półtora raza większa. Do przygotowywania ciepłej wody użytkowej można wykorzystać kolektory słoneczne. Na pewno zmniejszy się dzięki temu wskaźnik EP na świadectwie energetycznym. Należy jednak przeanalizować opłacalność takiej inwestycji (okres zwrotu nakładów). Zakup instalacji solarnej będzie opłacalny, jeżeli mieszkańcy domu wykorzystują bardzo dużo ciepłej wody użytkowej albo podgrzewają wodę prądem. Jeżeli jednak ciepła woda może być przygotowywana przez źródło tanie w eksploatacji, na przykład kocioł na gaz ziemny albo pompę ciepła, to zakup kolektorów - przy obecnych cenach nośników energii i urządzeń – nie zwróci się szybko.

W co warto zainwestować na etapie projektu?

Po pierwsze, warto zainwestować w system grzewczy i przygotowywania cieplej wody użytkowej. Stosunkowo nieduże nakłady na kocioł o większej sprawności pozwolą na wymierne oszczędności, które będą proporcjonalne do wzrostu sprawności. Następny istotny element to inwestycja w system wentylacji - warto zdecydować się na wentylację mechaniczną nawiewno -wywiewną z odzyskiem ciepła. Dzięki temu straty ciepła na wentylację zmniejszą się o ponad 50%. Warto zadbać o lepsze docieplenie przegród zewnętrznych. Należy sobie zdawać sprawę z tego, że jeżeli zdecydujemy się na zastosowanie w domu jednorodzinnym okien o najlepszych parametrach cieplnych - U = 0,8 W/(m2-K), to czas zwrotu nakładów inwestycyjnych będzie stosunkowo długi.

Na co zwracać uwagę w trakcie budowy?

Należy się upewnić, że do ocieplania wykorzystywane są materiały o takim współczynniku A, jak przewiduje projekt. Bardzo istotne jest także szczelne wykonanie przegród budowlanych, w tym odpowiedni montaż folii paro-izolacyjnych. Trzeba dopilnować, by stolarka okienna została prawidłowo zamontowana, a instalacja co. i c.w.u. dokładne zaizolowana.

Co warto zmieniać w domach z lat 90?

Najczęściej termomodernizacji wymaga system grzewczy. Dobrze jest stary kocioł wymienić na nowy. Dzięki temu można zwiększyć jego sprawność o co najmniej 10%. Jednak jeżeli planowane jest docieplenie lub wymiana okien, warto się wstrzymać do tego czasu. Można rozważyć kupienie kotła umożliwiającego przejście na bardziej ekologiczne paliwo, na przykład z węgla na pele-ty. Należy także przeanalizować możliwość zastosowania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

W jaki sposób termomodernizować stary dom?

Ściany domów z lat 60. i 70. są bardzo słabo zaizolowane. Dlatego izolacja ścian zewnętrznych to pierwszy punkt termomodernizacyjnego planu. Powinna ją poprzedzić wymiana starych okien na nowe z nawiewnikami. Przy okazji zmiany pokrycia dachu należy go docieplić. Można również rozważyć montaż instalacji mechanicznej. Po takich zmianach trzeba dostosować moc systemu grzewczego do nowego zapotrzebowania domu na energię. Można całkowicie go wymienić lub zdecydować się na modernizację. Należy wymienić kocioł, ale można pozostawić stare żeliwne grzejniki, montując przy nich zawory termostatyczne.

Źródło Murator

Zamów świadectwo energetyczne

Jeżeli potrzebujesz świadectwo energetyczne dla swojego domu, zadzwoń do nas. Nasz konsultant odpowie na wszystkie Państwa pytania i pomoże szybko i sprawnie załatwić certyfikat energetyczny domu.


+48 502 700 254




Informacje o których należy pamiętać przy zamawianiu świadectw energetycznych

więcej informacji >>>

Strona główna | O nas | Projekty | Usługi | Kontakt | Współpraca | Polityka prywatności

Copyright © 2009 - 2024 GPmedia